Zawory dławiące powszechnie używane są w układach pneumatycznych i hydraulicznych. Zawory dławiąco – zwrotne łączą w sobie dwie funkcje. Po pierwsze zawór umożliwia przepływ powietrza w jednym kierunku, a po drugie dławienie przepływu w drugą stronę. Dowiedz się z artykułu do czego służy zawór dławiący i jakie jest jego główne zadanie w instalacjach.

Zawór dławiąco zwrotny działanie

Zawory dławiące razem z siłownikiem to najczęściej używane elementy w układach pneumatycznych. Działanie tego typu zaworów jest bardzo proste. Zawór dławiąco – zwrotny posiada wbudowaną funkcję zwrotną, wyposażoną w dodatkowy element dławiący w postaci iglicy lub grzybka. Zamontowany zawór odpowiada za przepływ czynnika i jego natężenie.

Popularność tego rozwiązania, związana jest z uniwersalnym zastosowanie, szeroką gamą produktów i stosunkowo niewielkim kosztem montażu. Zawory dławiąco – zwrotne możemy zamontować przy każdym siłowniku znajdującym się w instalacji pneumatycznej. Dzięki temu zabiegowi zyskujemy wygodę i płynność w regulacji ich pracy.

Budowa zaworu dławiącego

Konstrukcja zaworu dławiącego nie różni się od innych typów zaworów. Regulatory przepływu wyposażone są w pokrętło umożliwiające kontrolę przepływu. Obrót pokrętła zgodnie z ruchem wskazówek zegara dławi przepływ medium w instalacji. Obroty w przeciwnym kierunku zwiększają szczelinę. Zawory dławiące wyposażone są w dodatkową nakrętkę, znajdującą sią na trzpieniu. Pozwala ona zablokować pokrętło w konkretnej pozycji.

Rodzaje zaworów dławiąco-zwrotnych

Możemy wyróżnić różne rodzaje zaworów dławiących, w zależności od sposobu ich montażu i przyłączy. Dostępne są zawory gwintowane – z regulacją ręczną lub pod śrubokręt; zawory wtykowe lub wtykowo-gwintowane proste lub kątowe.

Zawory dławiąco-zwrotne wykorzystywane są najczęściej jako podstawowe elementy instalacji ze sprężonym powietrzem. Możemy je zamontować bezpośrednio na korpusie lub przewodach, którymi płynie sprężone powietrze.

Podsumowując, zawory dławiące cieszą się ogromną popularnością w instalacjach pneumatycznych. Do zalet możemy zaliczyć prostą budowę, szybkość montażu i stosunkowo niską cenę. Sprawdź naszą szeroką ofertę zaworów pneumatycznych.