Przepustnice o napędzie elektrycznym to bardzo powszechnie stosowany element w różnych gałęziach przemysłu. Do głównych zadań przepustnic należy kontrola przepływu medium w instalacjach. Dowiedz się jak działa przepustnica i w których branżach jest najczęściej wykorzystywana.

Budowa przepustnic z napędem elektrycznym

Przepustnica cechuje się bardzo prostą budową. Składa się m.in z korpusu w kształcie cylindra oraz wału i dysku. Wał połączony jest z korpusem przy pomocy dysku. Dysk obraca się wokół osi, umożliwiając przepływ danego medium w instalacji. Obrotowy dysk może otwierać i zamykać dopływ gazu lub cieczy. Przepustnice elektryczne wyposażone są również w sterownik, który odpowiada za koordynację pracy elementu. Wpływa na zmianę pozycji dysku.

Przepustnica – jak działa?

Działanie przepustnicy elektrycznej jest bardzo proste. W momencie gdy przepustnica jest otwarta, medium znajdujące się w instalacji może swobodnie przepływać. Podczas zamknięcia przepustnicy, medium zostaje zatrzymane. Napęd elektryczny pozwala zautomatyzować cały proces i umożliwia kontrolę medium w instalacji. Sterownik, który znajduje się w przepustnicy przekazuje informację o żądanej pozycji przepustnicy. Mechanizm odpowiada za przesunięcie wirnika w określone miejsce, dzięki czemu możliwa jest kontrola całego procesu.

W zależności od materiału z jakiego wykonane są przepustnice, mogą być dostosowane do pracy w ciężkich warunkach. Modele wykonane ze stali kwasoodpornej lub stali nierdzewnej są odporne na działanie szkodliwych substancji czy chemikaliów, a także odporne na wysokie temperatury.

Zalety przepustnic elektrycznych

Do zalet przepustnic elektrycznych możemy zaliczyć przede wszystkich ich skuteczność i dokładność. Przepływ medium w danej instalacji możemy bardzo precyzyjnie określić i zautomatyzować. Za pomocą zdalnego sterownika, możliwa jest kontrola nad danym medium. Automatyzacja pozwala zminimalizować straty podczas procesów produkcyjnych, gwarantując wysoką jakość produktów. Przepustnice wyposażone w napęd elektryczny pozwala ograniczyć również ryzyko awarii czy wypadków. Warto również zaznaczyć, że większość przepustnic mogą być odporne na różne czynniki, w tym wilgoć czy korozja. Proponowane rozwiązania dostępne na rynku są trwałe i niezawodne, pozwalają utrzymać cały proces produkcyjny bez zakłóceń.

Zastosowanie przepustnic elektrycznych

Przepustnice to cześć powszechnie wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu i różnych branżach. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z koniecznością kontroli przepływu olejów, gazu, wody czy innego medium. Idealnie sprawdzą się w przemyśle związanym z uzdatnianiem wody, w sieciach transportu ścieków, w branży naftowej, chemicznej, spożywczej (np. produkcja napojów i płynów) czy farmaceutycznej.

Przepustnice elektryczne są tak chętnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, głównie z uwagi na ich uniwersalność, prostą obsługę i wygodny montaż. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przepustnic elektrycznych. W zależności od potrzeb możesz dostosować różne rozmiary i kształty, a także dobrać materiał wykonania dopasowany do wymagań środowiska pracy.