Zawory elektromagnetyczne to popularne rozwiązanie, stosowane w wielu gałęziach przemysłu oraz w budynkach mieszkalnych. Prosta budowa i wszechstronne zastosowanie zaworów elektromagnetycznych pozwala na ich wykorzystanie w wielu dziedzinach. Sprawdź, jak wygląda konstrukcja i budowa zaworów elektromagnetycznych i jakie pełnią funkcje.
Konstrukcja zaworu elektromagnetycznego
Budowa zaworów elektromagnetycznych opiera się na kilku elementach. Zawór składa się z korpusu, elementu odcinającego medium (membrana, grzybek) oraz sterującego elektromagnesu. Korpus może być wykonany z różnego rodzaju materiałów, w zależności od przeznaczenia i wykorzystania danego zaworu. Korpus skupia pozostałe elementy zaworu. Cewka, to część odpowiedzialna za wytwarzanie pola magnetycznego. W zależności od rodzaju zaworu, cewka może mieć różne wymiary i parametry. We wnętrzu cewki znajduje się rdzeń magnetyczny, który odpowiada za otwieranie i zamykanie przepływu medium w instalacji. Ważnym elementem konstrukcji elektrozaworów jest dopasowanie odpowiedniego rodzaju uszczelnienia pod względem rodzaju oraz materiału. Odpowiada za szczelność i trwałość całości instalacji.
Budowa zaworów elektromagnetycznych uzależniona jest od rodzaju urządzenia i ich zastosowania. Wśród elektrozaworów możemy wyróżnić zawory dwudrogowe, trójdrogowe, czterodrogowe i impulsowe.
Funkcje zaworów elektromagnetycznych
Głównym zadaniem tego rodzaju zaworów jest regulacja i kontrola przepływu medium w instalacjach. Ważną funkcją elektrozaworów jest zapewnienie bezpieczeństwa. Podczas awarii zawory automatycznie zamykają przepływ substancji w danej instalacji. Pozwala to zminimalizować szkody i zagwarantować bezpieczeństwo osób i przedmiotów.
Elektrozawory – materiały
Zawory elektromagnetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej dobierane są one względem parametrów i zastosowania. Możemy wyróżnić elektrozawory z tworzyw sztucznych np. polipropylenu, polietylenu czy teflonu. Stosowane są głównie w miejscach, gdzie mamy do czynienia z agresywnymi płynami czy chemikaliami. Popularnym materiałem jest również stal nierdzewna i kwasoodporna. Do zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć: odporność na korozję, dostosowanie do pracy przy wysokich temperaturach i ciśnieniu. Elektrozawory mogą być wykonane również z mosiądzu. Często stosowany jest do instalacji wodnych i innych płynów, które nie są agresywne chemicznie. Dostępne są również zawory z aluminium, które charakteryzują się lekkością i łatwością montażu.
Zawory elektromagnetyczne wykorzystywane są do wielu instalacji i nadają się do każdego medium np. cieczy czy gazów.